Zavrieť

Porady

13 pokut za jedno danove priznanie

V roku 2006 sme sa oneskorili s podanim danoveho priznania k dani z MV o jeden den. Priznavali sme 13 aut. Dnes nam dosli pokuty za kazde jedno auto, teda 13 x 2000 Sk = 26 000 Sk.. Nemala by to byt len jedna pokuta? Cim by sme mohli argumentovat pri odvolani? Alebo odvolanie ani nema zmysel?
Usporiadat
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Asi sa vychádzalo z dikcie zákona č.582/2004 Zb.z. kde je uvedené , že predmetom dane z MV je motorové vozidlo a nie motorové vozidlá. Môžete maximálne argumentovať tvrdením, že sa jedná o jedno DP z MV. určite by som to skúsil, hlavne ked odvolanie má odkladný účinok. Ale je to prinajmenšom dosť nezvyčajné tých 13x2. DP sa podávalo za firmu ako celok.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

No len aby za chvíľu pri oneskorení kvartálneho výkazu k dani zo závislej činnosti nechceli 2 tisíc za kazdého zamestnanca
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Nas uz vtedy na to upozornila zamestnankyna DU telefonicky, ze to bude 13 pokut, oponoval som, ze to je jedno DP..hovorila cosi, ze nie, 13 aut, 13 pokut... 2 roky sa nic nedialo az teraz dosli pokuty..
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Správkyna je tiež len človek. Treba skúsiť odvolanie. (nie správkyne )
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Odvolanie urcite skusime. 2000 sk pokutu by sme brali, nasa chyba za oneskorenie, ale 26 000..to je fakt silna kava..
Skusime argumentovat tym, ze je to jedno DP, aj ked podla mna by to chcelo argumentaciu opriet o nejaky paragraf v zakone...lenze aky
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
§ 35 ods. 4. zákona o správe daní a poplatkov hovorí o pokute pri podaní DP po lehote.....link: http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-...2007-a.html#35

z toho dôvodu pokuta má byť len 2.000,-SKK ( mohla byť aj 1.000,-) ale aj viac, čo by zase bolo nevhodné z hľadiska celkovej výšky dane. myslým, že v tomto prípade by DU nemal uspieť. Ale ešte veľa záleží na formulácii rozhodnutia o uložení pokuty.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
jedno prizanie z viacerými prílohami
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

johny18 Pozri príspevok
V roku 2006 sme sa oneskorili s podanim danoveho priznania k dani z MV o jeden den. Priznavali sme 13 aut. Dnes nam dosli pokuty za kazde jedno auto, teda 13 x 2000 Sk = 26 000 Sk.. Nemala by to byt len jedna pokuta? Cim by sme mohli argumentovat pri odvolani? Alebo odvolanie ani nema zmysel?
Daňová povinnosť pri tých 13-tich autách vznikla v jeden a ten istý deň roka 2006? Pozrela som zákon platný v r. 2006. Podľa § 90 je daňovník povinný podať daň. priznanie do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti. Z toho mi vycházda, že ak daň. povinnosť na všetky autá vznikla v jeden deň, podávať sa malo jedno priznanie a vtedy nechápem, prečo pokuta 13x? Ale ak daň. povinnosť vznikala v priebehu roka, t.j. na 13x, bolo treba podať 13 daň. priznaní. Podľa súčasne platného znenia zákona sa daň. priznanie podáva k 31.1. po uplynutí zdaň. obdobia. Čiže, ak vznikne daň. povinnosť niekoľkokrát v roku, daň. priznanie /na rozdiel od predchádzajúcej právnej úpravy/ sa nepodáva pri každom vzniku daň. povinnosti v priebehu roka. Takto som to pochopila.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Janurka Pozri príspevok
Daňová povinnosť pri tých 13-tich autách vznikla v jeden a ten istý deň roka 2006? Pozrela som zákon platný v r. 2006. Podľa § 90 je daňovník povinný podať daň. priznanie do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti. Z toho mi vycházda, že ak daň. povinnosť na všetky autá vznikla v jeden deň, podávať sa malo jedno priznanie a vtedy nechápem, prečo pokuta 13x? Ale ak daň. povinnosť vznikala v priebehu roka, t.j. na 13x, bolo treba podať 13 daň. priznaní. Podľa súčasne platného znenia zákona sa daň. priznanie podáva k 31.1. po uplynutí zdaň. obdobia. Čiže, ak vznikne daň. povinnosť niekoľkokrát v roku, daň. priznanie /na rozdiel od predchádzajúcej právnej úpravy/ sa nepodáva pri každom vzniku daň. povinnosti v priebehu roka. Takto som to pochopila.
Snáď by sa to dalo znížiť aj vtedy, ak čas medzi prihlásením dvoch vozidiel bol menší ako 15 dní. V tom prípade stačí podať jedno DP. Ak boli prihlásené v jeden deň, tak by maly byť pokuta len 2000, Sk. V tom s Janurkou súhlasím.
Naposledy upravil marjankaj : 04.12.08 at 20:13
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
johny18 Pozri príspevok
V roku 2006 sme sa oneskorili s podanim danoveho priznania k dani z MV o jeden den. Priznavali sme 13 aut. Dnes nam dosli pokuty za kazde jedno auto, teda 13 x 2000 Sk = 26 000 Sk.. Nemala by to byt len jedna pokuta? Cim by sme mohli argumentovat pri odvolani? Alebo odvolanie ani nema zmysel?
Mne vyplýva z príspevku, že 13 áut sa priznávalo v jeden deň s jednodňovým oneskorením.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Melnick Pozri príspevok
Mne vyplýva z príspevku, že 13 áut sa priznávalo v jeden deň s jednodňovým oneskorením.
Aj mne sa to tak vidí. Doplnil som to len preto, keby to bolo náhodou inak.
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Je len jedno DP s prílohami s jedným prevzatím potvrdenia DU! Neviem dokázať, že je ich 13 ks, tak nech DU dokáže, že ich je 13 ks.
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Ano, danova povinnost vsetkych 13 aut vznikla v jeden a ten isty den, DP sa malo podavat do 15 dni, podalo sa v 16.den.
Formulacia o ulozeni pokuty je asi v takom zneni, ze danove priznanie bolo podane po lehote. Na kazde jedno auto mame jedno rozhodnutie o ulozeni pokuty, teda 13 rozhodnuti.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Janurka Pozri príspevok
Daňová povinnosť pri tých 13-tich autách vznikla v jeden a ten istý deň roka 2006? Pozrela som zákon platný v r. 2006. Podľa § 90 je daňovník povinný podať daň. priznanie do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti. Z toho mi vycházda, že ak daň. povinnosť na všetky autá vznikla v jeden deň, podávať sa malo jedno priznanie a vtedy nechápem, prečo pokuta 13x? Ale ak daň. povinnosť vznikala v priebehu roka, t.j. na 13x, bolo treba podať 13 daň. priznaní. Podľa súčasne platného znenia zákona sa daň. priznanie podáva k 31.1. po uplynutí zdaň. obdobia. Čiže, ak vznikne daň. povinnosť niekoľkokrát v roku, daň. priznanie /na rozdiel od predchádzajúcej právnej úpravy/ sa nepodáva pri každom vzniku daň. povinnosti v priebehu roka. Takto som to pochopila.
Obávam sa Janurka, že budeš mať pravdu a tých 26 tis. pokuty ich neminie .
Ale pozor, od r. 2008 máme povinnosť oznamovať vznik/zánik daň. povinnosti - a za toto tiež ide pokuta 2000 Sk - a už ich rozosielajú.
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Tak toto je sila.
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

johny18 Pozri príspevok
Ano, danova povinnost vsetkych 13 aut vznikla v jeden a ten isty den, DP sa malo podavat do 15 dni, podalo sa v 16.den.
Formulacia o ulozeni pokuty je asi v takom zneni, ze danove priznanie bolo podane po lehote. Na kazde jedno auto mame jedno rozhodnutie o ulozeni pokuty, teda 13 rozhodnuti.
Potom ale nechápem, prečo je daň. priznanie zostavené tak, ako je, t.j. oddiel-výpočet daňovej povinnosti, kde sa dajú uviesť 2 vozidlá, tých príloh môže byť samozrejme toľko, koľko je vozidiel a ďalej odd. - sumarizácia dane za všetky vozidlá. Čiže daň. priznanie pozostáva z viacerých oddielov, ktoré tvoria jeden celok. Ale daň. priznanie, či je v prílohe jedno auto, alebo tridsať, je vždy jedno daň. priznanie. A § 90 hovorí, že daňovník je povinný podať daň. priznanie. Tak v tomto prípade by som nezaplatila ani korunu pokuty, aj za cenu ďalších výdavkov na právnika. Držím palce. Daj vedieť, ako to dopadne.
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

quote=johny18;887170]Ano, danova povinnost vsetkych 13 aut vznikla v jeden a ten isty den, DP sa malo podavat do 15 dni, podalo sa v 16.den.
Formulacia o ulozeni pokuty je asi v takom zneni, ze danove priznanie bolo podane po lehote. Na kazde jedno auto mame jedno rozhodnutie o ulozeni pokuty, teda 13 rozhodnuti.[/quote]



citát zo zákona č. 582/2004, účinnosť do 31.12.2006

§ 90
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie správcovi dane do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti
alebo do 15 dní odo dňa zmeny skutočností rozhodujúcich na určenie dane, uviesť všetky požadované údaje, daň si sám vypočítať a zaplatiť. Kategóriu vozidla daňovník uvádza z údajov zapísaných v dokladoch vozidla. Za zmenu skutočností rozhodujúcich na určenie alebo vyrubenie dane sa nepovažujú zmeny sadzieb dane, zmeny miestnej príslušnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia a zmeny podmienok oslobodenia od dane.

citát zo zákona č. 511/1992, Dátum účinnosti: 01.04.2006 do: 31.08.2007

§ 13
Lehoty
(8) Do uplynutia lehoty sa nezapočítava deň, kedy došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty.


Pokyn - informácia zo stránky drsr k DzMV

Daňové riaditeľstvo SR v Banskej Bystrici informuje daňovníkov dane z motorových vozidiel, že daňová povinnosť v sume, ktorá zodpovedá pomernej časti ročnej sadzby dane za zostávajúce kalendárne dni zdaňovacieho obdobia v zmysle § 91 ods. 2 zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov, sa počíta odo dňa vzniku daňovej povinnosti vrátane.
Príklad:
Daňovníkovi vznikne daňová povinnosť 1.12.2006. Celoročná sadzba dane pre osobný automobil je napr. 1 600 Sk.
Daňovník zaplatí daň v sume, ktorá zodpovedá pomernej časti ročnej sadzby dane za zostávajúce kalendárne dni nasledovne:
- celoročná sadzba dane.............................................. .............................. 1 600 Sk
- počet zostávajúcich kalendárnych daní (od 1.12.2006 do 31.12.2006) ...........31 kalendárnych dní

Výpočet daňovej povinnosti: 1 600 : 365 x 31 = 135,90 Sk, po zaokrúhlení 136 Sk.

Pätnásťdňová lehota na podanie daňového priznania začne plynúť v nasledujúci deň po dni vzniku daňovej povinnosti, t.j. od 2.12.2006 a uplynie 16. decembra 2006. V tejto lehote je daňovník povinný podať daňové priznanie a daň zaplatiť. V prípade, ak celková suma dane je viac ako 50 000 Sk, správca dane na základe žiadosti daňovníka povolí platenie dane v splátkach, ak o to daňovník požiada v lehote na podanie daňového priznania.
Uvedené sa vzťahuje na daňovníkov dane z motorových vozidiel, podávajúcich daňové priznanie od 1.7.2006 vrátane



Čiže dobre si to prekontroluj, lehota na podanie daň.priznania začína nasledujúcim dňom po vzniku daňovej povinnosti, možno si ani nebol v omeškaní!
Naposledy upravil mandula : 04.12.08 at 21:43
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

DÚ vychádza z to, čo vyššie spomína Ekopo /aj keď toto sa mi naozaj zdá už za vlasy pritiahnuté/..

§ 89 Vznik a zánik daňovej povinnosti
1/) Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
johny18 Pozri príspevok
Ano, danova povinnost vsetkych 13 aut vznikla v jeden a ten isty den, DP sa malo podavat do 15 dni, podalo sa v 16.den.
Formulacia o ulozeni pokuty je asi v takom zneni, ze danove priznanie bolo podane po lehote. Na kazde jedno auto mame jedno rozhodnutie o ulozeni pokuty, teda 13 rozhodnuti.
Tak potom by to malo byť len za 2000 Sk. §90 zákona o dani z mot.voz.
Tam je uvedené do 15 dní odo dňa vzniku povinnosti. Tú ste si splnili o jeden neskôr, tak je to 1x2000 Sk.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

marjankaj Pozri príspevok
Tak potom by to malo byť len za 2000 Sk. §90 zákona o dani z mot.voz.
Tam je uvedené do 15 dní odo dňa vzniku povinnosti. Tú ste si splnili o jeden neskôr, tak je to 1x2000 Sk.
odo dňa vzniku ale za každé vozidlo....
Argument musíme hľadať niekde inde. Bod IV daňového priznania hovorí o:
IV. ODDIEL – SUMARIZÁCIA DANE ZA VŠETKY VOZIDLÁ

takže zosumarizovali aj pokutu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať